Perşembe , 15 Kasım 2018
DUYURULAR
Templates by BIGtheme NET
Home 10 GEZİLER 10 Güney Ürdün Gezisi

Güney Ürdün Gezisi

Ürdün’ün güneyinde bulunan dünyaca ünlü tarihi mekanlara yapılacak 2 gün bir gecelik gezi programımız şöyledir:

 

 • Mute savaş alanı ve Mute savaş şehitleri, Zeyd bin Harise(peygamber efendimizin azatlı kölesi), Cafer bin Ebitalib(cafer-i tayyar) ve (efendimizin şairlerinden) Abdullah Bin Revaha (radiyallahu anhum), ziyareti
 • Dünyanın yedi harikasından Petra antik kentini ziyaret
 • Dünyanın en ünlü kanyon ve çöllerinden biri olan Wadi Rum’ ziyaret
 • Wadi Rumda çöl yürüyüşü
 • Size özel Jipler ile Wadi Rum çölünde maceralarla dolu bir safari
 • Kumun altında açılmış tandırlarda pişirilen Zırb isimli ünlü bedevi yemeğiyle akşam yemeği
 • Bedevi çadırlarında geceleme
 • Ürdünün sahil kenti Akabe ziyareti
 • Akabede alışveriş(çünkü Akabe vergisiz bir bölgedir), deniz, ve şehir turu için serbest zaman
 • Akabede altı cam kayıklarda binlerce senede oluşmuş nadir mercanların seyredilmesi
 • Akabe’de kahvaltı

Mute Şehri

 

Dünyanın Yedinci Harikası Petra Antik Kenti

Petra (Yunanca: Πέτρα, Petra; Arapça: البتراء, al-Bitrā) Ürdün’ün Lut Gölü ile Akabe Körfezi arasındaki toprakları üzerinde yer alan antik kenttir.

MÖ 400 ile MS 106 yılları arasında Nebatiler’e başkentlik yapmıştır. Roma İmparatorluğu tarafından işgal edilene kadar başkent olarak varlığını sürdürmüştür. M.S. 400 yıllarından sonra deprem ve ekonomik sıkıntılardan dolayı kent gözden düşmüş ve zaman içinde unutulmuştur. Petra’nın ilk yapım amacı tarihçiler tarafından bulunamamıştı. Ancak yapılan son araştırmalarda Petra’nın altında gizli gömülü bir bölüm olduğu ve bu bölümün kral mezarları olduğu araştırmalar sonucunda kesinleşmiştir.

Wadi Rum

Wadi Rum, Ürdün’ün güneyinde bulunan, olağanüstü bir güzelliğe sahip doğal bir çöl vadisidir. Bu bölge koruma alanı olarak belirlenmiştir. “Ay Vadisi” olarak da bilinen Wadi Rum, aynı zamanda bir kamp alanı olarak da kullanılır. Akabe’ye yaklaşık olarak 50 kilometre, Amman’a yaklaşık 250 kilometre uzaklıkta bulunan bu kamp alanı, 720 kilometrekarelik bir alan kaplamaktadır. Karayoluyla Amman’a 3,5 saat uzaklıkta bulunan bu bölge Akabe’ye 1 saat uzaklıktadır. Wadi Rum tarih öncesi çağlardan günümüze dek birçok kültüre ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde bu bölgede Bedevi kabileleri yaşamaktadır. Batıda bu bölge, İngiliz subayı TE Lawrence’ın 1917–18 yıllarındaki Arap isyanında yaptığı operasyonlarla tanınmaktadır.

Akabe Şehri

 

2 comments

 1. Merhaba, gezilerle ilgili herhangi bir ücret ve tarih açıklaması yok mu?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>