Perşembe , 15 Kasım 2018
DUYURULAR
Templates by BIGtheme NET
Home 10 GEZİLER 10 Amman Civarı ve Lut Gölü Gezisi

Amman Civarı ve Lut Gölü Gezisi

Lut Gölü

Arabistan Yarımadasında Ürdün ile İsrail arasında bulunan ve “Bahr-i Lût” veya Ölü Deniz olarak da isimlendirilen Lût gölü, Tevrat’ın ilk kitabında (Tekvin XV) tasvir edilen âfet ve âsi kavimlerin yaşadığı memleketin yere batıp, bunlara ait şehirler olan Sodom ve Gomorre’nin göl altında kaybolması menkıbesi ile alâkalı görünür. Bu isim aynı zamanda göl çevresinin çorak manzarası, göl sularının hayattan mahrum bulunması gibi hâdiseler ile de desteklenir. Ayrıca Tevrat’ta, gölün üzerinde toplanan ziftten dolayı asfalt gölü de denmektedir.

Lut Gölü gezisi içeriği

  • Hz.Şuayb(a.s)’ın makamını ziyaret
  • Lut gölü ziyareti ve Yüzmek isteyenler için Plaj imkanı
  • Lut (a.s.)’ın karısının helaktan kaçarken taşlaşmış şekline ibretlik ziyaret
  • Panaromadan Kudüs şehrinin ve Ölü Denizin harika manzarası eşliğinde güneşin batışının seyredilmesi
  • Ebu Ubeyde bin Cerrah (r.a)’ın mezarını ziyaret

Amman İçi Gezisi

Amman M.Ö. 7000 yılında kurulmuş olup tarihteki en eski şehirlerden biridir. Şehirdeki ilk insan yerleşimi belirtileri kalkolitik çağa (MÖ 4000-3000) kadar uzanmaktadır.MÖ 13. yüzyılda Amman, şehrin sakinleri olan Ammonitler tarafından Rabbath Ammon veya Rabat Ammon olarak adlandırılmaktaydı. İncil’e göre şehir Ammon Krallığı’nın başkenti idi. Helenistik dönemde şehrin adı Filadelfeia olup Dekapolis’e bağlıydı.635 yılında müslümanların eline geçen Amman, 1516’da Yavuz Sultan Selim’in Mısır seferi sırasında Osmanlı topraklarına katıldı. II. Abdülhamit devrinde Rusya’dan kaçarak Osmanlı devletine sığınan Çerkezlerin bir kısmı Amman civarına yerleştirildi.1908’de tamamlanan Hicaz Demiryolu hattının Amman’dan geçmesi şehrin önemini arttırdı. I. Dünya Savaşı’ndan sonra İngiliz manda yönetimine giren Amman 1946’da Ürdün Krallığı’nın başkenti oldu.

Amman gezisi içeriği

  • Amman içerisinde her hafta arap hoca eşliğinde şehir içi tarihi yapıları  kültürel anlatımla dolaşma.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>